مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب ریگستان در بندرریگ برگزار شد.
کتاب “ریگستان” با موضوع فرهنگ و ادبیات عامه بندرریگ، حاصل ۸ سال پژوهش و نگارش حسین اسلامی است.
نویسنده در این کتاب حدود بیش از ۲۵۰۰ واژه و عبارت به گویش محلی مردم بندرریگ که بسیاری از این عبارت و واژگان در چند سال اخیر منسوخ شده را در این کتاب جمع‌آوری نموده است.
در این کتاب به متل‌ها، ضرب المثل‌ها، اشعار، لالایی‌ها و دیگر مراسمات بومی بندرریگ پرداخته شده.
این مراسم روز سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۱۰ ساعت ‌۱۸ در سالن اجتماعات شهید باقرتاش شهر بندرریگ با حضور شاعران، نویسندگان، هنرمندان، اصحاب رسانه، مسئولین و اقشار مختلف مردمی برگزار شد.
آقای محمد مذکوری مدیر خانه جوان بندرریگ ضمن ابراز خوش‌آمد گویی پیامی از طرف مدیر نشر کتاب قرائت کرد.
شاعر گرانقدر آقای محمود پولاد به ویژگی‌های برجسته کتاب اشاره کرد. در این کتاب لالایی‌ها، دعاها، نفرین‌ها و دشنام‌ها بکار رفته که بیانگر نکته سنجی و ریزبینی نویسنده بوده که سعی کرده از هیچ موضوعی چشم‌پوشی نکند.
بانو زینب یوسفی شاعر، نویسنده و پژوهشگر به نویسنده و مردم بندرریگ تبریک گفت. به بیان روانشناسی و جامعه شناسی این کتاب اشاره کرد و افزود: اگر زبان محلی جامعه‌ای از بین برود خرده فرهنگ‌های آن جامعه از بین خواهد رفت.
آقای حسین جواهری نویسنده و پدر علم شیمی فارس با نکته سنجی به نگارش کتاب، با بیان جمله‌ای از شیمی-فیزیکدان معروف بنام کاردینال نیومن: “اگر انسان می‌خواست صبر کند تا کاری را آن قدر خوب انجام دهد که هیچ کس نتواند ایرادی از آن بگیرد هرگز کاری انجام نمی‌گرفت”، به بازخورد و تاثیرات کتاب ریگستان پرداخت.
آقای شیرافکن بخشدار بندرریگ ضمن تشکر از فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در این منطقه و روستاهای اطراف، از عملکرد خوب خانه‌ی جوان بندرریگ قدردانی کرد.
در ادامه آقای حسین اسلامی ضمن بیان انگیزه خود نسبت به نگارش کتاب گفت: عشق و علاقه به مردم و خاک بندرریگ باعث شد که در سن ۸۵ سالگی نسبت به نگارش و چاپ کتاب اقدام نمایم.
این کتاب، کتابی جامع از فرهنگ و ادبیات عامه بندرریگ است که در اختیار دانشجویان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ این منطقه قرار خواهد گرفت. امید است اهالی علم و فرهنگ این راه ادامه دهند.
مراسم با رونمایی و امضای کتاب “ریگستان” به پایان رسید.
شایان ذکر است افراد حاضر در جلسه با اشتیاق جهت تهیه کتاب اقدام نمودند. شورای شهر و شهرداری شهر بندرریگ در همان شب چندین نسخه از کتاب ریگستان را خریداری نمودند./فرتورگران

عکاس: مهدی تنگستانی